Достапни линкови

logo-print

11 убиени во напад на милитанти на Филипини


11 луѓе биле убиени во напад на исламистички милитанти врз едно село на југот на Филипини. Воени претставници соопштија дека околу 70 припадници на групата Абу Сајаф, блиска до Ал Каеда, упаднале во селото и убивале цивили и им ги палеле куќите. Овој инцидент се смета за најкрвав напад на милитантите на Филипините од 2001-ва година.
XS
SM
MD
LG