Достапни линкови

logo-print

САД ке испратат Амбасадор во Сирија


Американскиот Претседател Барак Обама го номинираше Роберт Форд за прв амбасадор во Сирија од 2005 година. Вашингтон го повлече својот амбасадор од Дамаск по убиството на либанскиот премиер Рафик Харири, зад кое ,според многумина, стоеше Сирија. Дамаск тоа го негираше, а администрацијата на Барак Обама се обидува да ги обнови врските во регионот.
XS
SM
MD
LG