Достапни линкови

logo-print

Анонимци што постираа видео на ЈуТјуб добија новинарска награда


Двајца анонимци што постираа на ЈуТјуб видео клип на кој се гледа како една иранска жена искрвавува до смрт на улиците на Техеран добија престижана новинарска награда. Ова е прв пат Џорџ Пол награда за видео запис да биде доделена за анонимен труд, јавуваат новинските агенциите. Сликата на 26 годишната Неда Ага Султан која е убиена на уличните протести во Иран стана икона на иранскиот отпор по минатогодишните спорни претседателски избори .На Џорц Полк е една од најпрестижните награди за новинарство во Соединетите Американски Држави.

XS
SM
MD
LG