Достапни линкови

logo-print

Србија чека на европски консензус за кандидатурата за членство во ЕУ


Кандидатурата на Србија за прием во Европската унија најрано во март ќе треба да се најде пред Советот на министри на ЕУ, смета шпанскиот амбасадор во Белград Паласио Еспања. Тој објасни дека за да го ставиме на дневен ред ова прашање Мадрид ке мора да постигне консензус со сите 27 членки на ЕУ. Како што изјави во интервјуто за неделникот „Данас“, тој е апсолутно убеден дека доколку Младиќ и Хаџиќ до јуни бидат уапсени и предадени во Хаг, тогаш и Европскиот совет ќе работи многу брзо.
XS
SM
MD
LG