Достапни линкови

logo-print

Протести во Москва


Стотина луѓе денеска излегоа на протести во Москва, против како што тие велат кампањата на Кремлин да го оспори правото на мирни демонстрации. Полицијата уапсила десетици учесници на протестите, меѓу кои и опозицискиот лидер Борис Немцов. Московските власти соопштија дека друг настан Зимска забава се одржувал во центарот на градот. Опозициските групи пак изјавија дека властите намерно организираат други настани како изговор да не им дозволат пристап на нив на плоштадите во градот.

XS
SM
MD
LG