Достапни линкови

logo-print

Властите на Шри Ланка сакаат да го дисквалификуваат Фонсека


Властите на Шри Ланка бараат начин да го дисквалификуваат опозицискиот кандидат на претседателските избори Сарат Фонсека. Министерот за надворешни работи, Рохита Боголагама соопшти дека Фонсека неможе да биде кандидат на изборите, бидејќи неговото име претходно не се наоѓало на избирачката листа. Изборите во Шри Ланка се одржуваат за прв пат по 20 годишната војна со Тамилските тигри. Главната трка е меѓу Фонсека и актулениот претседател на земјата Махинда Рајапакса.

XS
SM
MD
LG