Достапни линкови

logo-print

Предупредувањата за топење на хималајските глечери се грешка


Шефот на Панелот на Обединетите Нации за климатски промени изјави дека предупредувањата оти хималајските глечери би можеле да исчезнат до 2035 се грешка. Раџендра Пачхаури, претседавач на Меѓувладината комисија за климатски промени, појасни дека електронското соопштение до медиумите било грешката поради тоа што не биле следени основани постапки " Погрешната прогниза за топење на хималајските глечери се појави во извештајот на Нобеловата награда за мир - извештај за глобалното затоплување презентирани од страна на ИПЦЦ 2007. Пачхаури изјави дека можноста за натамошни грешки, во извештајот е минимална.
XS
SM
MD
LG