Достапни линкови

logo-print

Повлекувањето на Желева ќа одложи гласањето за ЕК


Членовите на Европскиот парламент соопштија денеска дека повлекувањето на кандидатурата на бугарката Румена Желева за комесар на Европската Унија за хуманитарна помош може да го одложи гласањето за новата комисија, кое треба да се одржи на 29 јануари. Таа во минатата недела дојде во непријатна ситуација кога за време на сослушувањето во Европскиот парламент, пратниците ја доведоа под прашалник нејзината компетенција за таа функција, поради нејзините поранешни бизнис врски. Желева ќе продолжи да ја извршува функцијата на министер за надворешни работи на Бугарија.
XS
SM
MD
LG