Достапни линкови

logo-print

Новиот закон за здравство на Обама помина во Сенатот


Новиот предлог закон кој ќе им овозможи на 31 милиони луѓе во САД да добијат здравствено осигурување и кој е подржан од претседателот Барак Обама ја помина главната препрека во Сенатот. 60 % од сенаторите гласаа за законот, а крајното гласање во сентатот ќе се одржи неделава. Законот потоа треба да биде одобрен од претставничкиот дом. Подобрувањето на здравството на Обама му стана главен приоритет. Републиканците тврдат дека доколку се одобри законот тоа ќе се одрзи врз буџетскиот дефицит, во време кога економијата сеуште се опоравува до кризата.
XS
SM
MD
LG