Достапни линкови

logo-print

Москва му одава почит на починатиот економист Гаидар


Стотици луѓе се собраа денеска во Москва да му одадат последна почит на рускиот економист Јегор Гаидар кој почина на 16 декември од згрутчување на крвта. Гаидар е познат како архитект на првиот бран на пост советски реформи на пазарот познат како шок терапија. Гаидар бил и вд премиер на почетокот на 1990 година, што никогаш не било потврдено од парламентот. Тој помогнал и во надгелдувањето на почетокот на масовната контровезна приватизација која го става државниот имот во приватни раце.

XS
SM
MD
LG