Достапни линкови

logo-print

Камбоџа ќе протера 20 ујгури


Камбоџа соопшти дека ќе протера дваесетина припадници на кинеското муслиманско малцинство ујгури кои побегнале во таа земја по етничките безредија во јули годинава во регионот Ксинџијанг. Се уште не е јасно каде тие ќе бидат протерани. Високиот комесаријат за бегалци побара од Камбоџа да не ги враќа ујгурите во Кина. Според кинеската влада, во етничките немири меѓу ујгурите и хан кинезите загинале скоро 200 луѓе.
XS
SM
MD
LG