Достапни линкови

logo-print

Русија предлага нов безбедносен договор за Европа


Во Атина денеска почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на ОБСЕ на кој, меѓу другото, ќе се расправа за рускиот предлог за нов евроатлантски безбедносен договор. Според Кремљ, тој би придонесол за конечно раскинување со Студената војна. Агенциите јавуваат дека рускиот договор не наидува на поддршка меѓу 56 земји членки на ОБСЕ. Соединетите држави, Британија и Франција изразија сомневање дека со тоа се отвора патот за формирање на уште една политичка и воена структура која ќе десјтвува покрај НАТО и ОБСЕ. На состанокот во Атина нема да учествуваат шефовите на дипломатиите на Соединетите држави, Британија и Германија.
XS
SM
MD
LG