Достапни линкови

logo-print

Иран на дневен ред на ИААЕ


Меѓународната агенција за атомска енергија на дводневна средба ке расправа за одбивањето на Иран да ги исполни меѓународните резолуции за нуклеарната програма. Постојаните членки на Советот за безбедност Велика Британија, Кина, Франција, Русија и Соединетите Држави - плус Германија подготви резолуција за Иран и се очекува бордот на гувернери да гласаат и да го осудат Иран за прв пат во речиси четири години.
XS
SM
MD
LG