Достапни линкови

logo-print

Двајца астронаути на вселенска прошетка


Двајца американски астронаути од шатлот Атлантис треба денеска да излезат во Вселената за да постават инструменти на Меѓународната Вселенска Станица. Мајкл Форман и Рендолф Бресник ќе инсталираат дел од проектот за следење бродови и посебен уред за мерење на електричното полнење на вселенска станица. Американската вселенска агенција НАСА наскоро треба да ја пензионира флотата на леталата шатл. Во иднина Меѓународната вселенска станица ќе се снабдува со помалите руски капсули Сојуз.
XS
SM
MD
LG