Достапни линкови

logo-print

Бугарија ја намалува зависноста од руски гас


Бугарија со Азербејџан денеска потпиша протокол за увоз на повеќе милијарди кубни метри гас годишно. Со тоа, како што се оценува, Бугарија ќе ја намали својата зависност од руски гас која сега изнесува скоро 90 насто. Гасот од Азербејџан би требало да се испорачува преку Грузија до Црно море по што ќе се транспортира до Бугарија, изјави бугарскиот претседател Георги Прванов по потпишувањето на протоколот.
XS
SM
MD
LG