Достапни линкови

logo-print

Косовскиот министер за надворешни работи во Македонија


Во официјална посета на Македонија денеска ќе престојува министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени, на покана од шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Хисени ќе биде примен и од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, како и од премиерот Никола Груевски. Со македонските соговорници се очекува да биде потенцирана потребата од регулирање и интензивирање на билатералните односи, а министрите Милошоски и Хисени ќе разговараат и за насоките за развивање на политичката и економска соработка, а ќе разменат мислења и за ситуацијата во регионот.
XS
SM
MD
LG