Достапни линкови

logo-print

Грузиски офицер доби азил во Русија


Руски официјални лица соопштија дека грузискиот армиски офицер, кој избега од неговата земја во мај, добил статус на бегалец во Русија. Од руската служба за миграции, велат дека полковникот Алик Бјанина кој беше отпуштен од својата функција бидејќи не се согласуваше со политиката на претседателот Микел Саакашвили , по војната меѓу Русија и Грузија во 2008-та, добил азил во Русија. По војната двајца руски војници го направија спротивното , тие побараат азил во Грузија , а еден новинар и поранешен продуцент на Грузиската телевизија побараа азил во Русија.

XS
SM
MD
LG