Достапни линкови

logo-print

Одбележување на уривањето на Берлинскиот ѕид


Германскиот претседател Хорст Келер, денеска им се заблагодарил на светските лидери кои помогнаа за уривање на Берлинскиот ѕид пред 20 години. Тој се заблагодарил од свое име, од името на сите германци и од името на другите нации. За денешното одбележување на годишнината од уривањето на Берлинскиот ѕид, во Германија пристигнаа, поранешниот советки лидер, Михаил Горбачов, поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш и поранешниот германски канцелар, Хелмут Кол. Тие ќе учествуваат во низа одбелжувања на годишнината.

XS
SM
MD
LG