Достапни линкови

logo-print

Судењето на Демјанук нема да се одложи


Германскиот уставен суд го отфрлил барањето за одложување на судењето на Џон Демјанук, обвинет дека учествувал во убиството на повеќе илјади луѓе во Полска, за време на нацистичкиот режим. Демјанук е обвинет за убиство на најмалку 27 илјади Евреи во логорот Собибор за време на Втората Светска војна. Тој тврди дека бил војник на Црвената армија и никогаш никого не повредил. Судењето треба да започне на 30 ноември во Минхен.

XS
SM
MD
LG