Достапни линкови

logo-print

Авганистанската Влада нуди награда за информации за Талибанците


Авганистанската влада понуди награда од 40 илјади долари во замена за информација за Талибанските милитансти кои се инфилтрирале во главниот град Кабул, соопштуваат од тамошното Министерство за внатрешни работи.Во соопштението се вели дека должност на секој партиот Авганистанец е да ја информира полицијата, доколку се сомнева дека бунтовници живеат или работат во нивна близина. Повеќе од 20 луѓе се убиени изминатите два месеци , откако Талибанците ги засилија нивните напади во услови на политичка криза кој настана по парламентарните избори во август.

XS
SM
MD
LG