Достапни линкови

logo-print

Азербејџан ќе извезува гас во Русија


Азејберџанската државна енергетска компанија денесa потпиша договор за испорака на гас во Русија. Шефот на Азејберџаската енергетска компанија и шефот на рускиот "Газпром" потпишаа договор во Баку. Договорот бил постигнат во јуни за време на посетата на Азербејџан од рускиот претседател Дмитриј Медведев. Договорот со кој Русија купува 500 милиони кубни метри гас годишно од Азербејџан почнуваа да важи од јануари.

XS
SM
MD
LG