Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ги обновува нуклеарните постројки


Северна Кореа по се изгледа ја достигнала финалната фаза во обновата на нуклеарните постројки кои беа затворени по договорот постигнат на шестпартитните разговори. Ова го наведува јужнокорејската новинска агенција Јонхап, цитирајќи разузнаваќки извори во Сеул. Се додава дека постојат индикации оти нуклеарниот комплекс Јонгбјон бил целосно обновен откако Северна Кореа во април годинава беше осудена од меѓународната заедница поради нејзините ракетни проби.
XS
SM
MD
LG