Достапни линкови

logo-print

Хрватска ги продолжува преговорите за влез во ЕУ


Хрватска денеска ги продолжува преговорите со Европската Унија по речиси една година пауза поради блокадата на Словенија околу граничниот спор меѓу двете земји. Делегацијата на меѓувладината конференција за пристапување на Хрватска во Европската Унија во Брисел ја предводи шефот на хрватската дипломатија Гордан Јандроковиќ. По состанокот Јандроковиќ, шефот на шведската дипломатија Карл Билт и евро- комесарот за проширување Оли Рен ќе одржат заедничка пресс конференција.
XS
SM
MD
LG