Достапни линкови

logo-print

Протест против затворање фабрика на Опел во Антверпен


Неколку илјади луѓе се собраа пред фабриката на Опел во белгискиот град Антверпен со надеж дека ќе спречат затворање на фабриката. Новите сопственици на Опел, канадскиот производител на авто делови Магна и нивните руски партнери од Сбербанк, планираат да отпуштат 11 илјади вработени од фабриките на Опел во Европа. Според дел од медиумите, според тој план, може да биде затворена фабриката во Антверпен. Опел има 49 илјади вработени во фабриките во Германија, Белгија, Велика Британија и Шпанија.

XS
SM
MD
LG