Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад ги отфрла заканите за можни санкции


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги отфрла американските закани за можни санкции за увоз на бензин. Ахмадинеџад вели дека иранската нафтена индустрија може да го надмине ваквиот предизвик. Тој го повикува Министерството за нафта да ја зголеми ефикасноста на рафинериите во насока на задоволување на домашната побарувачка на бензин.
Американските политичари го притискаат претседателот Барак Обама да воведе санкции за извоз на нафта во Иран.
Иран е втор најголем извозник на нафта во ОПЕК, но увезува 40 отсто од домашната потрошувачка на безнин, поради недостиг од рафинерии.
XS
SM
MD
LG