Достапни линкови

logo-print

Предвремените избори во Чешка доведени во прашање


Чешкиот уставен суд пресуди дека предвремените парламентарни избори во таа земја, закажани за 9 и 10 октомври, не можат да се одржат. Судот така одлучил откако била разгледана жалбата не еден пратеник, кој тврдел дека со одлуката за предвремени избори му се крши неговото уставно право на четиригодишен мандат. Чешкиот претседател Вацлав Клаус во јули донесе одлука за одржување на предвремени парламентарни избори, а потоа парламентот одобри закон според кој изборите би можело да се одржат во средината на октомври.
XS
SM
MD
LG