Достапни линкови

logo-print

Разрешен партиски шеф во немирниот кинески регион


Кинеските власти денеска го сменија шефот на Комунистичката партија во Урумчи, откако пет луѓе загинаа во новите протести во тој град.
Не се соопштуваат причини за негово разрешување, но демонстрантите бараа негова смена зашто не успеал да осигура сосдветна безбедност за граѓаните.
Урумчи е главен град на провинцијата Кцинџијанг. Мнозинството жители на провинцијата го сочинуваат Ујгури.

XS
SM
MD
LG