Достапни линкови

logo-print

Ирак го одложи планираниот попис


Ирак го одложи планираниот попис за една година. Тоа би бил прв попис во изминативе две децении.
Некои етнички групи во регионите како Киркук, каде што има наоѓалишта на нафта, а живеат Арапи, Туркмени и Курди, се противат на референдум затоа што демографските податоци може да не одат во прилог на нивните политички амбиции.

XS
SM
MD
LG