Достапни линкови

logo-print

ОН бараат од Авганистан да дозволи известувања за изборни насилства


Обединетите нации денеска побараа од Авганистан да ја тргне забраната за известување за изборни насилства.
Претседателот на Здружението на новинари на Авганистан Рахимулах Самандер изјави дека авганистанските гласачи имаат право да бидат информирани за опасностите со кои може да се соочат на гласачките места. Тој рече дека забраната е противуставна и оти новинарите нема да ја почитуваат.
Портпаролот на министерството за надворешни работи на Авганистан Ахмад Захир Факири денеска рече дека, ако ја прекршат забраната, локалните агенции ќе бидат затворени, а странските новинари ќе бидат протерани од земјата.

XS
SM
MD
LG