Достапни линкови

logo-print

Ујгурите ги оплакуваат загинатите сонародници


Неколку стотини Ујгури се собраа во џамија во казахтанскиот град Алмати да ги оплакуваат оние што загинаа во судирите, во соседната кинеска провинција Ксинџијанг, минатиот месец. Некои од водачите на средбата, која беше одобрена од градските власти, повикаа на независност на Ксинџијанг.
Судирите меѓу Ујгурите и Хан Кинезите во главниот град на провинцијата, Урумачи, на почетокот на јули се најголемите меѓуетнички немири во последните неколку децении.
Во Казахстан е најголемата ујгурска заедница надвор од Кина.

XS
SM
MD
LG