Достапни линкови

logo-print

Србија демантира дека ќе прифати затвореници од Гвантанамо


Српската Влада не ја разгледувала можноста затвореници од Гвантанамо да бидат префрлени во Србија, изјави шефот на владината канцеларија за медиуми Миливој Михајловиќ. Тој додаде дека написите се дезинформација, тврдејќи дека воопшто не постои таква можност. Весникот Данас претходно објави дека Амбасадата на Србија во Вашингтон упатила предлог до САД затворениците осомничени за тероризам од затворот Гвантанамо во Куба да бидат префрлени во посебното одделение на Казнено-поправниот затвор Забела во Пожаревац.
XS
SM
MD
LG