Достапни линкови

logo-print

Засега во Албанија нема да има истрага за трговија со органи


Официјални претставници во Тирана му соопштиле на истражувачот на Советот на Европа Дик Маер дека во Албанија не може да се води истрага за наводни злосторства и трговија со органи на Срби и други неалбанци за време на војната на Косово, врз основа на обвинението на главниот обвинител на Хашкиот Трибунал, ниту на властите во Белград, јавија електронските медиуми во Приштина. На официјалниот претставник на Советот на Европа му било кажано дека право да води истрага на територијата на Албанија има само албанското обвинителство.
XS
SM
MD
LG