Достапни линкови

logo-print

Претседателот ја распушти владата на Јужна Осетијa


Претседателот на Јужна Осетија Едуард Кокоити ја распушти владата на премиерот Асланбек Булацев. Кокоити наведува здравствени причини за оставката на Булацев. Распуштањето на владата доаѓа во пресрет на 8 август – годишнина од руско-грузиската војна за Јужна Осетија. Во пресрет на годишнината од судирот се зголемуваат тензиите меѓу Русија и Грузија кои меѓусебно се обвинуваат за провокации.

XS
SM
MD
LG