Достапни линкови

logo-print

Во Техеран протести на приврзаниците на Мусави


Поддржувачите на поразениот ирански претседателски кандидат Мир Хосеин Мусави одржаа протести во Техеран против забраната на министерството за внтрешни работи за јавно собирање. На протестите им претходеа барања на Мусави за поништување на резултатите од изборите на 12-ти јуни, на кои Махмуд Ахмадинеџад беше реизбран на претседателската функција. Министерството за внатрешни работи оцени дека протестите на поддржувачите на Мусави се нелегални.
XS
SM
MD
LG