Достапни линкови

logo-print

Обама на средба со Саркози


Американскиот Претседател Барак Обама се сретна со францускиот Претседател Никола Саркози во градот Каен во Нормандија. Дискусијата помеѓу двајцата лидери се фокусира на повеќе меѓународни теми, меѓу кои состојбата во Авганистан, иранската нуклеарна програма, односите со Русија и глобалното затоплување. По разговорите Обама и Саркози ќе присуствуваат на комеморативна церемонија по повод 65 години од Денот Д . На церемонијата ќе присуствуваат и премиерот на Канада Стивен Харпер, британскиот принц Чарлс и премиерот Гордон Браун
XS
SM
MD
LG