Достапни линкови

logo-print

Ирак повика на дијалог со Кувајт


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики повика на дијалог со Кувајт со цел разрешување на недоразбирањата. Ирачкиот премиер го испрати апелот по средбата со амбасадорот на Кувајт во Ирак. Тензиите помеѓу двете соседни земји настанаа минатата недела кога Ирак побара оштета од Кувајт, кој во 2003 година ја помогнал американската инвазија.
XS
SM
MD
LG