Достапни линкови

logo-print

Лавров во посета на Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во рамки на посетата на Сирија се сретна со лидерот на палестинското исламско движење Хамас, Калед Машал кој живее во егзил во Дамаск. Лавров изрази надеж дека обединета палестинска делегација ќе присуствува на можната мировна конференциј посветена на Блискиот Исток што подоцна во текот на годинава би се оддржала во Москва. Рускиот министер денеска во Дамаск се очекува со сиријскиот претседател Башар Ал Асад, да дискутира околу планот на Москва за Блискиот Исток, а ќе присуствува и на состанокот на Организацијата на Исламска Конференција.
XS
SM
MD
LG