Достапни линкови

logo-print

Рускиот претседател ќе именува шеф на Уставниот суд


Руските пратеници го изгласаа законот со кој шефот на државата ќе именува претседател на Уставниот суд. Критичарите велат дека законот е дел од чекорите на Кремљ за да ја преземе контролата врз судскиот систем во земјата. Изборот на претседателот на Уставниот суд, според законот, ќе треба да биде одобруван од Горниот дом на рускиот парламент.
XS
SM
MD
LG