Достапни линкови

logo-print

ЕУ повикува на истрага за евентуални воени злосторства во Шри Ланка


Министрите за надворешни работи на Европската Унија на денешниот состанок во Брисел повикаа на спроведување независна истрага за утврдување на евентуално сторени воени злосторства од бунтовничните Тамилски Тигри или од властите во Шри Ланка, во текот на неодамнешните судири. Војската на Шри Ланка денеска соопшти дека ја презела контролата врз целиот остров, по повеќе од две децении борби со Тамилските Тигри. Во текот на судирите двете страни меѓусебно се обвинуваа за злоупотреба на цивилите.
XS
SM
MD
LG