Достапни линкови

logo-print

Европската Комисија наскоро со извештај за визната либерализација


Европската Комисија наскоро на владите на државите членки на Европската Унија ќе им го достави извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан во процесот на визна либерализација, но во моментов не би можело да се шпекулира кога би почнала примената на безвизниот режим. Ова денеска во Брисел го изјави портпаролот на Европската Комисија Микеле Черконе, кој воедно додаде дека неможе да се каже ниту точен датум кога биде доставен извештајот. Македонија и евентуално Црна Гора и Србија се споменуваат како можни земји за кои ќе биде укинат визниот режим.
XS
SM
MD
LG