Достапни линкови

logo-print

Борусија Дортмунд нов шампион во Бундес лигата


На две кола до крајот на првенството екипата на Борусија Дортмунд ја обезбеди титулата во Бундес лигата откако во натпреварот од 32 коло со 2:0 го совлада Нирнберг, а нивниот единствен конкурент Баер Леверкузен загуби на гостувањето кај Келн со истиот резултат. За популарните „милионери“ ова е седма титула, а освоена е по пауза од девет сезони. На другите натпревари од колото синоќа во дербито Баерн во Минхен го совлада Шалке со 4:1, а Штутгарт оствари гостинска победа кај Хофенхајм, важна за опстанок во лигата. Мајнц го победи Ајнтрехт со 3:0, а Хановер дома е поразен од Борусија Менхегладбах со 1:0. Победа на гости оствари и Фрајбург совладувајќи го Хамбургер со 2:0. Во петокот беа одиграни натпреварите: Кајзерслаутерн – Ст.Паули 2:0 и Вердер – Волфсбург 0:1.
XS
SM
MD
LG