Достапни линкови

logo-print

Протести на српското население во Косовска Митровица


Полицијата на ЕУЛЕКС употребила солзавец за да спречи инциденти меѓу срби и албанци во населбата Брѓани во северниот дел од Косовска Митровица, каде српското население оддржува протести поради активностите за обновување на куќи на албанци во таа населба. Претставници на српското население најавија дека ќе продолжат со протестите во тој дел од Митровица се додека не се прекине со реновирањето на албанските куќи.
XS
SM
MD
LG