Достапни линкови

logo-print

Во Кина се оддржува Форум на Азиските држави


Кинескиот премиер Вен Џибао на отварањето на Форумот Боао на кој присуствуваат претставници од Азиските земји изјави дека кинеската економија се движи ,,подобро од очекуваното“ и покрај одреденото намалување на извозот поради глобалната економска криза. Стимулативните пакети даваат резултати и економијата покажува позитивни придвижувања, истакна на отварањето на Форумот кинескиот премиер. Тој сепак предупреди дека економијата се соочува со потешкотии поради кризата и повика на соработка помеѓу Азиските држави.
XS
SM
MD
LG