Достапни линкови

logo-print

Талибанците ја отфрлија понудата од САД


Талибанските бунтовници денеска ја отфрлија понудата од Соединетите Држави за ,,чесно помирување“ како неприфатлива идеја и соопштија дека повлекувањето на меѓународните трупи од Авганистан, е единствен начин за завршување на војната во оваа земја. ,,Тоа е луда идеја“ соопшти портпаролот на талибанците Забихула Муџахид. Вчера американскиот државен секретар Хилари Клинтон во рамки на Меѓународната конференција за Авганистан што се оддржа во Хаг изјави дека на талибанците што ќе го напуштат екстремизмот ,,треба да им биде понудена чесна форма на помирување.“
XS
SM
MD
LG