Достапни линкови

logo-print

Изборите во Црна Гора согласно меѓународните стандарди


Меѓународната набљудувачка мисија на ОБСЕ, ОДИХР денеска соопшти дека предвремените парламентарни избори што вчера се оддржаа во Црна Гора, биле во согласност со сите меѓународни стандарди, но оти е потребен натамошен демократски развој. Коалицијата на актуелниот премиер Мило Ѓукановиќ победи на изборите, обезбедувајќи меѓу 47 и 49 места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG