Достапни линкови

logo-print

Политички тензии во Мадагаскар


Претседателот на Мадагаскар Марк Раваломанана денеска соопшти дека си поднесува оставка и дека ги предава своите овластувања во рацете на војската. До соопштението доаѓа, откако војската синоќа насилно ја зазеде претседателската палата, откако претходно му даде поддршка на лидерот на опозицијата Андре Раџоелина. Во немирите во земјата изимнативе недели, предизвикани од политичката криза, загинаа повеќе од 130 лица.
XS
SM
MD
LG