Достапни линкови

logo-print

Инцко нов меѓународен претставник во БиХ, потврдено во Виена


Австриското министерство за надворешни работи потврди дека австрискиот дипломат Валентин Инцко е назначен за следен меѓународен висок претставник за Босна. Тој ќе го наследи Мирослав Лајчек кој до сега ја извршуваше оваа функција. Инцко ќе има задача да го надгледува спроведувањето на дејтонскиот мировен договор.
XS
SM
MD
LG