Достапни линкови

logo-print

ООН со апел до Судан да не ги протерува хуманитарците


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун ја повика суданската влада да ја преразгледа одлуката за протерување на хуманитарните организации од Судан. До ова дојде откако Меѓународниот кривичен суд реши да издаде потерница по суданскиот претседател Омар ал Башир, осмничен за воени злосторства во регионот Дарфур. Во изјавата на Бан ки Мун се наведува дека со протерувањето на хуманитарците ќе биде прекината помошта за над четири ипол милиони луѓе во Дарфур.
XS
SM
MD
LG