Достапни линкови

Блокади против посетата на Вучиќ на Косово


Блокади против посетата на Вучиќ на Косово
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

Десетици демонстранти го блокираа патот во Косово за да го спречат српскиот претседател Александар Вучиќ да го посети етничкото српско село Бања. Ветераните на косовските Албанци од косовската војна во периодот 1998-1999 година учествуваа на протестот од 9 септември во близина на селото Војтес, што на крајот го спречи Вучиќ и го натера да ја откаже својата посета на Бања. Унгарските и швајцарските војници од КФОР беа распоредени до блокадата и рекоа дека се подготвени да интервенираат ако косовските власти го побараат тоа.

Категории

XS
SM
MD
LG