Достапни линкови

Двајца убиени во југот на Кина, јавија медиумите


илустрација
Кинеската Влада потврди дека настанал инцидент во тибетски храм во југот на земјата но одби да ги коментира медиумските извештаи, според кои кинеските безбедносни сили убиле две лица. Претставник на министерството за надворешни работи изјави дека „во изминативе денови, неколку монаси од манастирот Кирти го нарушиле јавниот ред и мир“ а надлежните интервенирале „за да ги едуцираат“. Немирите во регионот почнаа во март кога млад монах се самозапали во знак на незадоволство од власта.
XS
SM
MD
LG